Ivar Veermäe „Mitu Sajandit Päikesevalgust“ (2024)

FOKU esitleb Foto Tallinn 2024 kunstimessil Eve Kiileri, Joosep Kivimäe ning Ivar Veermäe teoseid. Foto Tallinn kunstimess toimub 6.—8. septembrini 2024 Kai kunstikeskuses. 

 

Foto Tallinn 2024 kuraator on Isabella van Marle, messi peakorraldajad on Helen Melesk ja Kadi-Ell Tähiste. Messi korraldavad Foto Tallinn, Fotokunstnike ühendus ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus. Tänavu 11. korda aset leidev fotokunstimess toimub 6.—8. septembrini Kai kunstikeskuses.

 

Eve Kiiler (EE, s 1960) on kunstnik, kuraator ja õppejõud ning fotograafia aktiivne eestkõneleja. Kiileri fotoprojektid on seotud nii linnamaastike ja avaliku ruumi muutuste uurimisega kui ka muuseumide ja näitusepaikade külastajate jälgimisega. Tema isikunäituste „Linnavaatlused: Aiastatud aedlinn“ (2016), „Vaadates läbi akende“ (2018), „Vanad ja uued naabrid“ (2019), „Võttepaik mere ääres“ (2020), „Kõik teed viivad mereni“ (2021), „Üksi linnas“ (2022) ja „Igaüks on kodus“ (2023) eesmärgiks on linnamaastike avastamine tema kodulinnas Tallinnas ja teistes Eesti linnades. Praegu on ta Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi õppejõud. Tema töid on Eesti Kunstimuuseumi, Eesti Arhitektuurimuuseumi ja Chicago Museum of Contemporary Photography avalikes kogudes.

 

Joosep Kivimäe on fotograaf, kes elab ja töötab Tallinnas. Kivimäe on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna (2022). 2020. aastal osales ta oma kunstiteosega „Umbrella of Illusion“ Hollandis Noorderlichti rahvusvahelisel fotofestivalil. Samal aastal osales ta Eesti Fotomuuseumi ulatuslikus kunstiprojektis „Isolatsioonidialoogid“ (visuaalne dialoog fotograaf Rait Tuulasega). Kivimäe töid on eksponeeritud mitmel näitusel, sh „Lõuna“ kunagise Võru kaubanduskeskuse vitriinil (2020); Eesti kultuurinädalalehe SIRP juubelinäitus „Hulgad“; Tallinna Balti jaama tunnelis (2020).

 

Ivar Veermäe (EE/DE, s 1982) on Tallinnas ja Berliinis töötav kunstnik. Tema teosed kujunevad läbi loovuurimuse, milles Veermäe ühendab vahetu infokogumise vestlustega konkreetse paiga või teemaga seotud inimestega. Ta kombineerib  video-, foto- ja helisalvestisi 3D-animatsoonidega, et luua dokumentaalset, lavastatud ja arvutiga genereeritud materjali ühendavaid teoseid. Sageli esitab ta oma töid mitmekanaliliste ruumiinstallatsioonidena. Tema uurimistöö teoreetiliseks taustaks on keskkonnateooria, kliimakirjandus, tehnoloogiakriitika, käitumisteadused ja mitmekülgne (ulme)kirjandus.

 

 

Foto: Ivar Veermäe „Mitu Sajandit Päikesevalgust“ (2024)