Paul Kuimet ja Tatu Tuominen „Crystal Grid“ raamatuesitlusel. PUBLICS, Helsingi. Foto: Indrek Sirkel

Eelmisel nädalal sai alguse Paul Kuimeti kevadine raamatutuur. 22. märtsil toimus PUBLICS projektiruumis Helsingis Paul Kuimeti kunstnikuraamatu „Crystal Grid“ esitlus ning 16 mm filmi „Material Aspects“ linastus, millele järgnes vestlus kunstnik Tatu Tuomineniga. 

 

Raamatutuuri järgmised peatused on aprillis ja mais New Yorgis ning juuni alguses Düsseldorfis. 26. aprillil toimub esitlus NY Art Book Fair raamatumessil ning 2. mail New Yorgis Esther kunstimessil, kus Kuimetiga vestleb Danilo Correale. 5. juunil esitletakse raamatut Cosar galeriis Düsseldorfis, vestlevad Paul Kuimet ja Nico Anklam. 

 

Paul Kuimeti raamat esitleb kunstniku kahte seeriat: „Crystal Grid“ (2020–2023) ning sellest välja kasvanud seeriat „What It Is to Be What You Are Not“ (2022).

 

Teoseid seob omavahel komplekt geomeetrilisi kujundeid, mis on pärit 1851. aastal Londonis toimunud maailmanäituse tarbeks püstitatud Kristallpalee (Crystal Palace) kesklöövi lae struktuurist. Kui „Crystal Grid“-kollaažide fotomaterjal on pildistatud maailma erinevais botaanikaaedades, siis „What It Is to Be What You Are Not“ seeria assamblaažid kasutavad fotolabori pimikus valgustundlikule paberile säritatud kujundeid koos Tallinna Botaanikaaias korjatud lehtedega. Kõrvutatuna esitavad teosed kumbki erinevaid küsimusi koha, vormi ja representatsiooni mõistete kohta fotograafias. Kuimeti loomingule ja iseäranis mainitud teostele toetudes kirjeldab Neeme Lopp raamatu essees kuidas ja millisele kunstikontseptsioonile toetudes saab kujutav kunst kõnelda nüüdisaegsetel ja ühiskondlikel teemadel.

 

Raamatu kujundas Indrek Sirkel ja kirjastas Lugemik (2023). Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital. Raamat on eesti ja inglisekeelne. Vaata lähemalt: https://paulkuimet.ee/publications/crystal-grid/. 

 

Paul Kuimet (1984) on kunstnik, kes töötab fotograafia ja 16-mm filmiga ruumiinstallatiivses võtmes. Kuigi tema loomingut iseloomustab tehnikale ja tehnilisele vahendatusele omane vaatamisviis, asetab ta teoste eksponeerimisel näituseruumis rõhu ka vaataja liikumisele ja kohalolule. Alates 2013. aastast on käsitleb ta loomingus modernistlikke vorme. Kuimeti hiljutistes teostes on fookuses mitte niivõrd modernistliku arhitektuuri vorm, vaid materjal (teras ja klaas) ning nende seotus modernse kapitalismi arenguga alates 19. sajandi keskpaigast. Kuimet on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (MA; 2014). 2018. aastal osales ta residentuuriprogrammides – WIELSi Kaasaegse Kunsti Keskuses, Brüsselis ning International Studio & Curatorial Program (ISCP), New York-is. Tema loomingut on hiljuti näidatud isik- ja duonäitustel Tartu Kunstimuuseumis (2023), WIELSi Projektiruumis, Brüsselis (2021), Budapesti Arhitektuurikeskuses FUGA (2021), Kogo Galeriis, Tartus (2020) ning Tallinna Kunstihoones (2020).