• Foku kuukiri
    Alates aprillist 2022 annab Eesti Fotokunstnike Ühendus (FOKU) välja kuukirja, mille igas numbris tutvustame oma liikmeid ja koondame nendega seotut – infot näituste, muude sündmuste ja ilmunud artiklite kohta.

    #11 – aprill 2023

    #10 – märts 2023

    #9 – veebruar 2023

    #8 – detsember 2022

    #7 – november 2022

    #6 – oktoober 2022

    #5 – september 2022

    #4 – august 2022

    #3 – juuni 2022

    #2 – mai 2022

    #1 – aprill 2022

     

    Kuukirja koostaja: Kulla Laas, FOKU projektijuht

    Kujundaja: Anna Kaarma

     

    Liitu kuukirjaga

  • Art-o-rama kunstimess 2022

    25. kuni 28. augustini, 2022 esindas FOKU Kristina Õllekit Marseille’is, Prantsusmaal toimuval kunstimessil Art-o-rama. Alates 19. augustist on messi laienduse, veebiplatvormi Immaterial Salon digitaalsete kunstiteoste valikus esindatud ka kunstnik Laura Kuusk.

     

    Kristina Õlleki loomingust tulevad Marseille’is esitlusele teosed seeriast “Filter Feeders, Double Binds & Other Silicones” (2019–…). Kõnetades Põhjamere näitel inimtegevuse mõjusid maailmamere ökoloogilisele tasakaalule, asub projekt dialoogi Marseille’i rannikuäärse piirkonnaga ning tõstatab loodushoiu seisukohast põletavaid küsimusi.

     

    Kristina Õllek on esimene Eesti kunstnik, keda esindatakse kaasaegsele kunstile pühendatud kunstimessil Art-o-rama ning tema osalusele on juba tähelepanu juhitud ajakirja The Steidz ja galeriide võrgustiku Ocula noore kunsti selektsioonis.

     

    > Loe ka intervjuud kunstnikuga FOKU viimases kuukirjas #4, august 2022.

     

    Art-o-rama veebiväljapaneku, Immaterial Salon’i kaudu saab olenemata kohast ja ajast kuulata helimeditatsiooni osa Laura Kuuse installatsioonist „Kuidas liikuda nagu limaseen” (2021). Teos, mille esmaesitlus toimus kaasaegse kunsti biennaali Tallinna Fotokuu ‘21 peanäitusel “Intensiivsed paigad” Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM), juhatab külastaja rännakule läbi tema keha, viidates võimalusele muutuda mitte-inimorganismiks.

     

    > Kuula lähemalt immateriel.art-o-rama.fr/en/gallery/foku

  • Arvamusfestival 2022: „Fotograafia roll kriitilistel aegadel”

    Me ei usu enne, kui pole pilti näinud – kuid kas kõik, mis pildil, on ka tõde? Pildistavad nii professionaalsed pressifotograafid kui TikTokerid, nii autode pardakaamerad kui rünnakudroonid. Fotod õnnetuspaikadest ja kriisipiirkondadest, fotodel kodu kaotanud inimesed, haavatud, surnud, sõjakuritegude jäljed tänaval. Igapäevane tugevate visuaalide laviin sunnib rääkima fotograafia rollist, meedia loomisest ja tarbimisest, fotode kasutamise eetikast, aga ka fotode analüüsioskusest ja allikakriitikast.


    12. augustil, 2022 avas Paides, 10. Arvamusfestivali ala “Sõda ja rahu” FOKU kokku kutsutud arutelu teemal „Fotograafia roll kriitilistel aegadel”.
    Ühises vestluses erinevate teemasse puutuvate osapooltega uuriti sõja ja rahu fotograafiat, mida fotod meiega teevad ning kuidas saame ise olla paremad fotode lugejad ja meedia kasutajad.


    Laval olid Dokfoto keskuse kuraator ja Juhan Kuusi Fondi asutaja Toomas Järvet, fotograaf ja Fotomuuseumi kuraator Annika Haas, kunstnik ja Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna professor Marge Monko ning fotoreporter ja Postimehe fototoimetuse juhataja Erik Prozes.

    Moderaator: Anneli Porri, kunstiteadlane ja -kriitik, Eesti Kunstiakadeemia kunstihariduse osakonna juhataja ja lektor.

    > Vestluse helisalvestus on leitav Arvamusfestivali Soundcloudi lehelt.

  • Kunstiasutuste Liit 2022

    Fotokunstnike Ühendus on Eesti kunstiorganisatsioonide ühisel algatusel loodud Kunstiasutuste Liidu asutajaliige.

     

    Kunstiasutuste Liit on Eesti näituseasutuste, kunstinäituste korraldajate ja kunstialaste tugiteenuste pakkujate ühendus. Liidu eesmärk on edendada organisatsioonide koostööd, korraldada valdkondlikku huvikaitset ja tõsta ühiskonna kunsti alast teadlikkust.

     

    KAELa koduleht

  • Eesti fotokunstnikud Ukraina toetuseks

    Eesti Fotokunstnike Ühendus (FOKU) kuulutas 10.03.2022 välja kunstimüügi Ukraina toetuseks. 

     

    Heategevuslikul eesmärgil pani valiku enda teostest välja mitmed tunnustatud Eesti fotokunstnikud: 

     

    • Hedi Jaansoo
    • Cloe Jancis
    • Maria Kapajeva
    • Mari-Leen Kiipli
    • Märten Kross
    • Paul Kuimet
    • Kaisa Maasik
    • Marge Monko
    • Tanja Muravskaja
    • Krista Mölder
    • Silvia Sosaar
    • Aap Tepper
    • Anu Vahtra & Na Kim
    • Sigrid Viir
    • Kristina Õllek & Kert Viiart

     

    Heategevuslikul eesmärgil müüsime ühtekokku 22 kunstiteost kogusummas 6300 eurot ning tulu on annetatud MTÜ Mondo toetuseks tegevustele kriisipiirkonnas.

     

    Mondo partner Ukrainas on Восток SOS, organisatsioon, mis sündis 2014. aastal sisepõgenike initsiatiivil selleks, et aidata kriisipiirkonna elanikke. Neil on pikaajaline kogemus oma kaasmaalaste toetamises kriisiolukordades ning abi jõuab nende vahendusel otse kriisipiirkonda.

     

    Rohkem infot: https://mondo.org.ee/toetus-ukrainale/

     

    Kontakt:

    Kulla Laas

    Projektijuht, Eesti Fotokunstnike Ühendus (FOKU)

    kulla.laas@foku.ee, +37258050009

     

  • Tallinna Fotokuu

    Tallinna Fotokuu on 2011. aastal Eesti Fotokunstnike Ühenduse (FOKU) poolt loodud omaalgatuslik rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal, mis juhib ja toetab koostööd kunsti institutsioonide, galeriide ja kunstnike vahel. Fotokuu vaatleb laiemalt kunstis ja ühiskonnas toimuvaid arenguid, mida aina intensiivsemalt vahendavad kaamerad, ekraanid ja pildid – seejuures sidumata ennast vaid fotograafia meediumiga.

     

    Biennaali põhiprogrammi moodustavad rahvusvaheline grupinäitus, kunstnikufilmide programm ning kunstimess Foto Tallinn. Lisaks toimub biennaali satelliitprogramm mitmetes Tallinna galeriides ning mitmetel teistel näitusepindadel ja avalikus ruumis. Fotokuu oluliseks osaks on ka publikuprogramm, mis toob välja seoseid erinevate näituste vahel, avab ja laiendab näitustel käsitletavaid teemasid. Publikuprogrammis on esindatud Eesti ja väliskülaliste loengud, giidiekskursioonid, töötoad, filmiõhtud ning haridusprogramm lastele ja noortele.

     

    Viimane Tallinna Fotokuu leidis aset 2021. aastal 1. septembrist 17. oktoobrini.

    Järjekorras seitsmes biennaal seisab ees juba 2023. aasta sügisel.

     

    Varasemad toimumiskorrad:

    Tallinna Fotokuu 2021

    Tallinna Fotokuu 2019

    Tallinna Fotokuu 2017

    Tallinna Fotokuu 2015

    Tallinna Fotokuu 2013

    Tallinna Fotokuu 2011

  • Kunstimess Foto Tallinn
    Kunstimess Foto Tallinn 2019, Kai kunstikeskus. Foto: Aurelia Minev

    Foto Tallinn, varasema nimega Eesti Fotokunstimess on esimene ja ainus kunstimess Eestis. Mess on toimunud igal sügisel aastast 2010, igal paaritul aastal Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali programmi osana.

     

    Kunstimess Foto Tallinn pakub võimalust saada ülevaade kõige värskemast kaasaegsest fotokunstist tavapärasest näituseformaadist erinevas keskkonnas. Lisaks toimuvad messil kohtumised kunstnikega, paneeldiskussioonid, loengud-seminarid, raamatuesitlused ning viiakse läbi messituure ja kureeritud ringkäike. Samuti saab kunstimessil lähemalt tutvuda(foto-)kunsti ostmise ja kogumise võimalustega.

     

    Foto Tallinn toimub Fotokunstnike Ühenduse (FOKU) eestvedamisel.

     

    Varasemad toimumiskorrad:

    Kunstimess Foto Tallinn 2021

    Kunstimess Foto Tallinn 2019

    Eesti Fotokunstimess 2017

    Eesti Fotokunstimess 2016

    Eesti Fotokunstimess 2015

    Eesti Fotokunstimess 2014

    Eesti Fotokunstimess 2013

    Eesti Fotokunstimess 2012

  • FOKU müügiväljapanek ARS kunstilinnakus 2020 –

    Alates detsember 2022 – Karel Koplimets, Sigrid Viir, Kristina Õllek

    Veebruar 2020 – november 2022 – Cloe Jancis, Paul Kuimet, Marge Monko, Tarvo Varres

     

    Asukoht: Galerii 125, ARS kunstilinnak, Tallinn

    Rohkem infot

  • The Others kunstimess 2019
    Helen Melesk, Hedi Jaansoo ja Laura Cemin The Others kunstimessil, Torinos, 2019

    FOKU väljapanek The Others kunstimessil

    31.10.–3.11.2019

     

    FOKU esindas 2019. aastal The Others kunstimessil, Torinos Itaalias, Hedi Jaansood ja Tarvo Varrest. Hedi osales messil teosega „Kõik on kohe mälestus ja väikesed kuldsed asjad põrandal“ (2019) ja Tarvo Varres teosega „Leegi vari“ (2013). Ühtemoodi mõjusad teosed olid esitletud ruumiliselt ja temporaalsuselt hapras messikeskkonnas. Teoste omavaheline dialoog avaldus läbi täpsuse, hapruse ja külluse, tuues kogemisse pinget. Varrese teosed toovad esile elamise jälgi ja fragmente igapäevast, mis on ka Hedi Jaansoo loomingu keskmes. Mõlemad lähenesid subjektile detektiivilikult: valgustades otseselt jalajälgi ja puistades asitõendeid ruumi juurde.

     

    Hedi Jaansoo pälvis teosega „Kõik on kohe mälestus ja väikesed kuldsed asjad põrandal“ (2019) residentuuripreemia. Residentuur pikkusega 1 kuu toimus Lõuna-Prantsusmaal Roussas. Preemia pani koostöös messiga välja Cauwelaert galerii Berliinist. Rahvusvahelisse valikukomisjoni kuulusid Lorenzo Bruni, Amélie Quillet, Romualdo Demidenko, Yulia Belousova ja Simone Ciglia.

     

    FOKU osalust The Others kunstimessil toetas Eesti Kultuurkapital.

  • 16 mm filmiprogramm “Sleep Through the Present”
    João Maria Gusmão & Pedro Paiva, "Sleeping on a bullet train", 2014–2015. 16 mm film, värviline, optiline heli. 8 min.

    16 mm kunstnikufilmide programmi “Sleep Through the Present” kureeris kunstnik Paul Kuimet. Filmiprogrammi esitleti Filmilindifestivalil “Karneval” 17.08.2019 Järva-Jaani Vanatehnika Varjupaigas.

     

    Kunstnikufilmide programm astus dialoogi nii Järva-Jaanit ümbritseva loodusega, vanatehnika varjupaigaga kui ka Katedraaliks nimetatud veoautoga, milles filme projitseeriti. Filmide autorid on tööde loomisel kasutanud erinevaid kinematograafilisi võtteid – aegluupi, timelapse-fotograafiat või kasutanud kaamerat kui eksperimentaalset kirjutusvahendit.

     

    Filmid

    “Sleeping on a bullet train” / R: João Maria Gusmão ja Pedro Paiva / 2015
    Värviline, helita; 8 min

     

    “Aspect” / R: Emily Richardson / 2004
    Värviline, optiline heli; 9 min

     

    “The house belongs to those who inhabit it.” / R: Runa Islam / 2008
    Värviline, digitaalne mitte sünkroniseeritud heli; 7 min

     

    Filmilindifestivali korraldab Kino Sõprus.

    paulkuimet.ee

  • Eesti kunstnikefilmide programm „Katse ja eksitus“
    „Katse ja eksitus” kuraatorid Kaisa Maasik ja Kulla Laas Tramways, Glasgows, 2018

    Eesti kunstnikefilmide programm „Katse ja eksitus“ Tramways, Glasgows

    12.–18.11.2018

     

    Osalenud kunstnikud: Flo Kasearu, Mari-Leen Kiipli, Paul Kuimet, Laura Kuusk ja Camille Laurelli, Marge Monko, Mark Raidpere, Liina Siib, Ingel Vaikla

    Kuraatorid: Kaisa Maasik ja Kulla Laas

     

    Eesti kunstnikefilmide programm „Katse ja eksitus“ leidis aset Eesti kultuuri festivali Estonia Now raames ning selle eesmärgiks oli EV100 kultuuriprogrammi laiendamine rahvusvahelisel areenil ning Eesti artistide ja organisatsioonide koostöö arendamine Glasgow organisatsioonidega. Sündmuse toimumiskoht, Tramway, on Glasgows asuv rahvusvahelise haardega kunstikeskus, mis keskendub kaasaegsele visuaal- ja etenduskunstidele.

     

    Programmi temaatiliseks pidepunktiks oli igapäevasus ja sellega toimetulek. Näitus avas erinevail moel argist olemist ning lihtsaid rutiine. Katse ja eksituse teel võib emotsionaalsete ja kehaliste pingeseisundite käigus paljastuda midagi õige lihtsat, ausat, kuid sagedasti kõhedat. Ebaõnnestumise potentsiaal on alaliselt kohal, aga olemine ja kasvamine tähendab ikka ja jälle eksituse kokku viimist uue katsega.

     

    12. novembril kell 15.00 toimus näitusel kuraatorituur.

    12. novembril kell 19.00 toimus näituseprogrammi raames Glasgow Kaasaegse kunsti keskuses (CCA) TalkSeePhotography vestlussarja raames toimuv Marge Monko kureeritud üheõhtune lühifilmide skriining, millele järgneb diskussioon teemal „Kaasaegne armastus”. Monko vestluspartneriks on Rootsi päritolu, Glasgows baseeruv videokunstnik Stina Wirfelt.

     

    Koostööpartnerid ja toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Suursaatkond Londonis, TalkSeePhotography ja Glasgow Kaasaegse Kunsti Keskus.

  • The Others kunstimess 2018
    Mari-Leen Kiipli 'Passiflora' The Others kunstimessil Torinos, 2019

    FOKU väljapanek The Others kunstimessil

    01.–04.11.2018

     

    FOKU esindas 2018. aastal The Others kunstimessil, Torinos, Itaalias Mari-Leen Kiiplit. Oma töödes kasutab Kiipli eri tehnikaid nagu video, fotograafia ja installatsioon. Kohaspetsiifilised installatsioonid pööravad tihti tähelepanu vaataja kohalolule ning ajatajule. Videoinstallatsioon “Passiflora” lõi ruumilise keskkonna läbipaistvustest ja peegeldumistest, kasutades selleks aeglustatud HD videosid läbikumavatel ekraanidel ja poolläbipaistvatel peeglitel. Teose elemendid tõid esile ruumi eri perspektiive.

     

    FOKU pälvis väljapaneku eest Expanded Screen sektsiooni auhinna, mille andis välja žürii, kelle koosseisu kuulusid Andrea Ponsini, Renata Bellanova ja Alejandro Alonso Diaz.

     

    FOKU osalemist messil toetasid Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus, Euroopa Regionaalarengu Fond, Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakond ja Trumpit.

  • Kaasaegse Foto Kiirkursus 2018
    Kiirkursus 2017, stuudiovisiit ja Silent Disco töötuba Laura Kuuse ateljees ARSi majas.

    17.04.–17.05.2018

    T ja N kell 17:30–20:30

     

    Kaasaegse foto kiirkursus oli ettevalmistuskursus õpinguteks Eesti Kunstiakadeemia fotograafia erialal. Kursuse eesmärgiks oli suunata osalejaid mõtlema fotograafiast kui kunstivormist laiemalt ja kriitiliselt.

     

    Kursuse jooksul arendas iga osaleja välja tervikliku fotoseeria, mis lähtus tema kui kunstniku taotlustest. Lisaks loomingulise fotoseeria väljaarendamisele loeti teemakohaseid teoreetilisi tekste, et mõtestada fotomeediumit tänapäeva visuaalkultuuri kontekstis; tutvustati kaasaegseid fotokunstipraktikaid, külastati kunstnike stuudioid ja näituseid ning korraldati kunstnikevestlusi. Kursuse läbinud osaleja omas ettekujutust sisseastumiskatsete ülesannetest, fotoosakonna õppemeetoditest ja kaasaegse kunsti praktikast Eestis. Kiirkursus sai alguse õpingute käigus väljaarendatud sotsiaalsest kunstiprojektist ning toimus alates 2015. aastast. Seda viisid läbi fotoosakonna vilistlased ja EKA õppejõud Mari Armei ja Fidelia Randmäe. 2018. aastal oli Kaasaegse foto kiirkursus EKA fotoosakonna ja FOKU koostööprojekt.

     

    Lisainfo: fotokursus@artun.ee

  • ArtVilnius kunstimess 2017
    Anna-Stina Treumund, MacGyver’i kolmnurk, 2015. Kunstniku loal

    8.–11.06.2017

     

    Eesti Fotokunstnike Ühendus FOKU osales Tanja Muravskaja ja varalahkunud Anna-Stina Treumundi teostega Leedu pealinnas toimuval kunstimessil ArtVilnius. ArtVilniusel esitletav projekt lähtub kuulekuse, distsipliini ning viisakuse mõistetest, vaadeldes seaduskuulekuse ning peenekombelise käitumise tähtsust loomupärase ning loodusliku ees. Oma töödes adresseerib Tanja Muravskaja identiteedi ja rahvusluse temaatikat. Fotoseerias “Eesti rass” keskendub ta ühele rahvusluse kui ideoloogia alustalale – rassile. Anna-Stina Treumund uurib piiranguid, mis on seatud naise sotsiaalsele, psühholoogilisele ja seksuaalsele elule. Treumund kasutab mitmete tähendustega laetud motiive ja materjale, mis peegeldavad BDSM kultuuri läbi kväär-teooria filtri.

     

    ArtVilnius on ainus kunstimess Leedus ning suurim omataoline Ida-Euroopas. ArtVilnius alustas 2009. aastal, kui oli ka toonase kultuuripealinna programmi üks suuremaid sündmusi. ArtVilnius toimub igal aastal 12 000 m² suuruses LITEXPO messikeskuses ning seda külastab 20 000 huvilist.

     

    www.tanjamuravskaja.com

    www.annastinatreumund.com

    www.artvilnius.com

  • Poppositions kunstimess 2017
    Paul Kuimet, "Exposure", film still, 2016

    20.–23.04.2017

     

    Kuimeti projekt suunab vaataja tähelepanu maailmale, kus olime harjunud jälgima loodusjõude, mille abil saime ennustada, lausa spekuleerida selle üle, mis meid järgmiseks ees ootab. Kunstnik näitab meile kaasaegset olukorda, mida kirjeldavad pidev välja valgustamine ning sisse suumimine, seda veelgi intensiivsemalt nendes keerulistes oludes, millega järjepidevalt kohanema peame.

     

    Kuimet traageldab esteetiliste vahendite abil kokku kahes teoses näidatava – modernistliku arhitektuuri (Rahandusministeeriumi endise hoone) lammutamise ning eelmodernse (ja eel-kapitalistliku) objekti – sidudes näituse aja ja ajastute kihistused üheks installatiivseks tervikuks.

    Kuimeti osalus Poppositions’i messil on võimalik tänu koostööle Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumiga ning Lugemiku kirjastusega. Poppositions on Euroopa alternatiivsetest kunstimessidest üks eesrindlikumaid, tutvustades väikeseid, mitte ainult müügile keskenduvaid galeriisid ja olles seega platvormiks värsketele kunstnikupositsioonidele. Poppositions toimub Brüsselis samal ajal nii ühe Euroopa olulisima kunstimessi Art Brussels’iga kui ka mitmete teiste suurte messidega tagades ka alternatiivsele väikemessile suured külastajanumbrid. FOKU projekt valiti Poppositionsile osalema avaliku konkursi käigus, rahvusvahelise žürii valiku tulemusena.

     

    Käesoleva aasta Poppositions, pealkirjaga “Don’t Agonize, Organize!”, püüab kunstilise juhi Niekolaas Johannes Lekkerkerki käe all omalt poolt kõnetada keerulisi poliitilisi olusid, mida tänapäeval kogeme mastaapsel skaalal.   www.paulkuimet.ee www.poppositions.com