Karel Koplimetsa, Ruudu Ulase ja Tarvo Varrese näituse "Töid tasakaalust, fragmendist, üksildusest" avamine. FOKU galerii, 2025. Foto: Ako Allik
Reedel, 14. veebruaril avasime FOKU galeriis Karel Koplimetsa, Ruudu Ulase, Tarvo Varrese näituse ning FOKU galerii esimese hooaja! 

 

Karel Koplimets, Ruudu Ulas, Tarvo Varres

„Töid tasakaalust, fragmendist, üksildusest“

15.02—12.04.2025

 

FOKU galerii

Väike-Karja 10, Tallinn

N–L 12–18, sissepääs tasuta

 

Kolme kunstniku näitusel kohtuvad fantoom-neoonid päikese peegeldustega, väändes metalltarad tükeldatud sõnadega, betooni valatud sinitaevas asfaldile pudenenud autokerega. Koplimetsa, Ulase ja Varrese tööd kõnelevad vaikusest ja üksildusest, katketest ja funktsioonidest, linnast ja üksikisikust.

 

Karel Koplimetsa loomingu märksõnadeks on linnaruum, paranoia, eelarvamus ja kriminaalsus. Tema viimaste aastate teosed analüüsivad üksildust ja sellega kaasnevaid hirme. Ruudu Ulas keskendub oma loomingus indiviidi ja keskkonna vahelisele dünaamikale, tuues esile avaliku ja isikliku ruumi ristumisel tekkivaid pingeid ja tõrkeid. Tarvo Varrese hiljutised ruumi- ja valgusinstallatsioonid ning tekstipõhised teosed keerlevad vaikuse, kaotuse ja kaasaegsete tabude ümber, tegeledes seejuures küsimustega haprusest ja fragmentaarsusest.

 

FOKU galerii on Eesti Fotokunstnike Ühenduse esindus- ja esitlusruum Tallinna vanalinnas. Galerii eesmärgiks on tuua arhiividest välja ning asetada uutesse ringlustesse Eesti kaasaegse fotokunsti teoseid. Samuti soovime luua tingimusi fotokunsti väärtuse esiletoomiseks ja teoste müügiks. Põhiväljapanekule lisaks on kohapeal võimalus uurida ja soetada erinevas hinnaklassis Fotokunstnike Ühenduse liikmete teoseid, printe ja erialaseid raamatuid, juua head kohvi ning kohtuda kunstnike ja sõpradega.

 

Karel Koplimets (1986) on Tallinnas elav ja töötav foto-, video- ja installatsioonikunstnik. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias fotograafia erialal (2013) ja aastatel

2020–2021 täiendanud end Belgias HISKi (Hoger Instituut voor Schone Kunsten) programmis. Koplimets on hiljuti osalenud grupinäitusel „Coup de Ville“ (Belgia, 2024), Videobrasil biennaalil (Brasiilia, 2023), 7. Tallinna Fotokuu peanäitusel „Transs“ Tallinna Kunstihoones (2023) ja teostanud isikunäituse „One Is the Loneliest Number“ (AV17) galeriis (Vilnius, 2022). Tema teoseid on mitmetes muuseumikogudes, sealhulgas Kiasmas, Musée de l’Elysée’s ja Kumu Kunstimuuseumis. Karel Koplimets oli aastatel 2020–2022 üks riikliku kunstnikupalga saajaid. 2024. aasta sügisel töötas Koplimets ISCP residentuuris New Yorgis.

 

Ruudu Ulas (1987) on Berliinis tegutsev visuaalkunstnik. Püüdlustega mõtestada argimaailma, hõlmab Ulase kunstipraktika fotograafiat, objektide valmistamist, performatiivseid žeste ja teksti. Töötades fotograafia laiendatud väljal, võtavad tema otsingud tihti kuju suuremõõtmeliste installatsioonidena, mis kaasavad terveid ruume. Ulas on lõpetanud fotograafia eriala magistriõppe Londoni kuninglikus kunstikolledžis, samuti õppinud Glasgow kunstikoolis ning Leipzigi kaunite kunstide akadeemias (HGB). 2023. aastal valiti Ulas Londoni Photographer’s Gallery uute talentide programmi ning ta kuulub ka noori kunstnikke esiletõstva rahvusvahelise fotoplatvormi FUTURES (2024) liikmete hulka.

 

Tarvo Varres (1970) tegeleb oma töödes minatuse ja mittelineaarse aja teemadega. Ta on loonud fotoseeriaid, videoteoseid ja installatsioone, kasutades neis sageli ka heli, valgust ja teksti. Pühendunud lugejana uurib ta nii kaasaegset kui varajasemat kirjandust ja filosoofiat, mis vahel saavad osaks tema kunstist. Varres alustas avaliku näitusetegevusega 1991. aastal grupinäitusel „Guide to Intronomadism“ Tallinna Kunstihoones ning on töötanud külalisõppejõuna Eesti Kunstiakadeemias ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis (1996–2016). Rühm T koosseisu liikmena on ta pälvinud Kinoliidu noore fotograafi preemia (1992), samuti Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia (1996) ning on olnud Köler Prize 2018 nominent. Tema töid kuulub Eesti Kunstimuuseumi kaasaegse kunsti kogusse.

 

Eesti Fotokunstnike Ühendus (FOKU) on toetusplatvorm ja esindushääl peamiselt kaamerapõhise kunstiga tegelevatele professionaalsetele kunstnikele. FOKU eesmärgiks on tutvustada ja arendada kaasaegset kunsti, suurendada huvi visuaalkultuuri vastu ning kasvatada Eesti kunstnike tuntust nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel kultuuriväljal. Ühingu kõige mahukamateks tegevuseks on rahvusvahelise kaasaegse kunsti biennaali Tallinna Fotokuu ning FOKU galerii eestvedamine. FOKU on ka Eesti Fotokunstimessi (nüüd Foto Tallinn) algataja.

 

FOKU galerii visuaalne identiteet:
Kersti Heile

 

Toetajad:
Eesti Kultuurkapital, Põhjala Pruulikoda

 

Partneri: Rüki galerii

 

Täname:
Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK), International Studio & Curatorial Program (ISCP), Mikk Heinsoo, Kaisa Maasik, Ian-Simon Märjama, Maria-Kristiina Ulas

 

Lisainfo:

Hedi Jaansoo
hedi.jaansoo[at]foku.ee
+37255944447
www.foku.ee
IG, FB