Seitsmendat korda toimuv kaasaegse kunsti biennaal Tallinna Fotokuu leiab tänavu aset 6. oktoobrist kuni 26. novembrini. Biennaali rahvusvaheline peanäitus kannab nime „Transs“ ja selle kuraator on New Yorgis tegutsev kuraator Ilari Laamanen. Näitus toimub Tallinna Kunstihoone Lasnamäe Paviljonis. Lisaks hõlmab Tallinna Fotokuu põhiprogramm kunstnikufilmide programmi koostöös PÖFFiga ja ulatuslikku satelliitprogrammi.

 

Fotokuu peanäituse puhul on eriliselt oodatud kohalike kunstnike uued teosed kombinatsioonis rahvusvaheliselt silmapaistvate kunstnike loominguga ning seda just Tallinna Kunstihoone uues, positiivselt väljakutsuvas ruumis. Samuti oleme elevil värske koostöö üle Tallinna Pimedate Ööde Filmifestivaliga, mis aitab meil kunstnikufilmi žanri viia senisest veelgi laiema publikuni,“ sõnab Tallinna Fotokuu kunstiline juht Kulla Laas. „Biennaali satelliitprogrammis jätkub koostöö mitmete varasemalt oluliste partneritega, kuid eriti hea meel on kohalikku noort fotokunstnike põlvkonda tutvustava grupinäituse üle, mis saab toimuma kahes osas, paralleelselt Tallinnas ja Tartus,“ lisab Laas.

 

Tänavuse Tallinna Fotokuu peanäituse „Transs“ kureerib New Yorgis tegutsev, Soome päritolu kuraator Ilari Laamanen. Näituse ajendiks on tänapäevane ekraanidest ja tehnoloogiast läbiimbunud maailm ja inimseisundid: „Transs“ vaatleb, kuidas kunstiteosed võivad tehnoloogiliselt vahendatud maailmas sensoorsete kogemuste uurimist lihtsustada või keerulisemaks muuta. Näitus liigub spiraalselt inimliku ja mehaanilise, fantastilise ja faktilise ning veetluse ja eemaloleku vahel, eesmärgiga vaatajat eksitada ja harjumuspärast vaatamissituatsiooni kõigutada. Mida lähemale liigub vaataja tajutavale reaalsusele, seda kujuteldavamaks see muutub,” toob Laamanen välja.

 

Näituse teemat käsitlevad erinevate põlvkondade ja eri distsipliinidega töötavad kunstnikud nii Eestist kui välisriikidest. Juba olemasolevate ning näituse jaoks valmivate teostega kujundatakse ümber ja harutatakse lahti (audio)visuaalse kunsti esitlemise tavapäraseid viise. Kunstnikud esitavad kehade ja tehnoloogiate vahelisi ainuomaseid kohtumisi ning kasutavad ootamatuid tõrkeid kontseptuaalse tööriistana. Tõrget vaadeldakse näitusel ajalise lahknevuse või žestina, mis loomuomaselt nõuab parandamist ja tõlgendamist.

 

Lisaks peanäitusele kuulub biennaali põhiprogrammi ka kunstnikufilmide programm, mis on esmakordselt Tallinna Fotokuu ajaloos esindatud Tallinna Pimedate Ööde Filmifestivali (PÖFF) kavas. Kunstnikufilmide programmi kureerivad Eestist pärit kunstnik ja filmitegija Piibe Kolka ning New Yorgis tegutsev filmikuraator Genevieve Yue. Filmiprogrammi kesksed teemad on kaasloovad meetodid, kollektiivne autorlus ja sotsiaalsus. Programm toimub 16. ja 17. novembril kinos Sõprus.

 

Biennaali põhi- ja satelliitprogrammi kõrval pannakse jätkuvalt tugevat rõhku koolinoorte haridusprogrammile ja kunstiga linnaruumi laienemisele. Seeläbi soovitakse kunstnike loomingule lisada nähtavust ja ligipääsetavust ning avada publikule võimalusi kujutiste ja meid ümbritseva igapäevase pildiküllasuse analüüsiks ning kriitiliseks mõtestamiseks.

 

Harjumuspäraselt Tallinna Fotokuu alguses toimuv kunstimess Foto Tallinn leiab edaspidi aset biennaali vaheaastatel. FOKU (Eesti Fotokunstnike Ühendus) ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse (EKKAK) koostööna avatakse 11. Foto Tallinn 2024. aasta sügisel Kai Kunstikeskuses.

Täpsem info käesoleva aasta Tallinna Fotokuu peanäitusel osalevate kunstnike, filmi-, satelliit- ja haridusprogrammide kohta kuulutatakse välja järgnevatel kuudel.