• Foku kuukiri
  Alates aprillist 2022 annab Eesti Fotokunstnike Ühendus (Foku) välja kuukirja, mille igas numbris tutvustame oma liikmeid ja koondame nendega seotut – infot näituste, muude sündmuste ja ilmunud artiklite kohta.

   

  #6 – oktoober 2022

  #5 – september 2022

  #4 – august 2022

  #3 – juuni 2022

  #2 – mai 2022

  #1 – aprill 2022

   

  Kuukirja koostaja: Kulla Laas, Foku projektijuht

  Kujundaja: Anna Kaarma

   

  Liitu kuukirjaga

 • Art-o-rama kunstimess

  25. kuni 28. augustini, 2022 esindab Foku Kristina Õllekit Marseille’is, Prantsusmaal toimuval kunstimessil Art-o-rama. Alates 19. augustist on messi laienduse, veebiplatvormi Immaterial Salon digitaalsete kunstiteoste valikus esindatud ka kunstnik Laura Kuusk.

   

  Kristina Õlleki loomingust tulevad Marseille’is esitlusele teosed seeriast “Filter Feeders, Double Binds & Other Silicones” (2019–…). Kõnetades Põhjamere näitel inimtegevuse mõjusid maailmamere ökoloogilisele tasakaalule, asub projekt dialoogi Marseille’i rannikuäärse piirkonnaga ning tõstatab loodushoiu seisukohast põletavaid küsimusi.

   

  Kristina Õllek on esimene Eesti kunstnik, keda esindatakse kaasaegsele kunstile pühendatud kunstimessil Art-o-rama ning tema osalusele on juba tähelepanu juhitud ajakirja The Steidz ja galeriide võrgustiku Ocula noore kunsti selektsioonis.

   

  > Loe ka intervjuud kunstnikuga Foku viimases kuukirjas #4, august 2022.

   

  Art-o-rama veebiväljapaneku, Immaterial Salon’i kaudu saab olenemata kohast ja ajast kuulata helimeditatsiooni osa Laura Kuuse installatsioonist „Kuidas liikuda nagu limaseen” (2021). Teos, mille esmaesitlus toimus kaasaegse kunsti biennaali Tallinna Fotokuu ‘21 peanäitusel “Intensiivsed paigad” Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM), juhatab külastaja rännakule läbi tema keha, viidates võimalusele muutuda mitte-inimorganismiks.

  > Kuula lähemalt immateriel.art-o-rama.fr/en/gallery/foku

 • Eesti fotokunstnikud Ukraina toetuseks

  10. märts, 2022

   

  Eesti Fotokunstnike Ühendus (Foku) kuulutab välja kunstimüügi Ukraina toetuseks. 

   

  Heategevuslikul eesmärgil on valiku enda teostest välja pannud mitmed tunnustatud Eesti fotokunstnikud: 

   

  • • Hedi Jaansoo
   • Cloe Jancis
   • Maria Kapajeva
   • Mari-Leen Kiipli
   • Märten Kross
   • Paul Kuimet
   • Kaisa Maasik
   • Marge Monko
   • Tanja Muravskaja
   • Krista Mölder
   • Silvia Sosaar
   • Aap Tepper
   • Anu Vahtra & Na Kim
   • Sigrid Viir
   • Kristina Õllek & Kert Viiart

   

  Teoste galerii ja rohkem infot kunstnike kohta: www.foku.ee

  Huvi korral võta ühendust: info@foku.ee

   

  Kogu teoste müügist saadud tulu annetatakse MTÜ Mondo tegevustele Ukraina sõjas kannatanute abistamiseks.

   

  Mondo partner Ukrainas on Восток SOS, organisatsioon, mis sündis 2014. aastal sisepõgenike initsiatiivil selleks, et aidata kriisipiirkonna elanikke. Neil on pikaajaline kogemus oma kaasmaalaste toetamises kriisiolukordades ning abi jõuab nende vahendusel otse kriisipiirkonda.

   

  Rohkem infot: https://mondo.org.ee/toetus-ukrainale/

   

  Kontakt:

  Kulla Laas

  Projektijuht, Eesti Fotokunstnike Ühendus (Foku)

  kulla.laas@foku.ee, +37258050009

   

 • Tallinna Fotokuu

  Tallinna Fotokuu on 2011. aastal Eesti Fotokunstnike Ühenduse (Foku) poolt loodud omaalgatuslik rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal, mis juhib ja toetab koostööd kunsti institutsioonide, galeriide ja kunstnike vahel. Fotokuu vaatleb laiemalt kunstis ja ühiskonnas toimuvaid arenguid, mida aina intensiivsemalt vahendavad kaamerad, ekraanid ja pildid – seejuures sidumata ennast vaid fotograafia meediumiga.

   

  Biennaali põhiprogrammi moodustavad rahvusvaheline grupinäitus, kunstnikufilmide programm ning kunstimess Foto Tallinn. Lisaks toimub biennaali satelliitprogramm mitmetes Tallinna galeriides ning mitmetel teistel näitusepindadel ja avalikus ruumis. Fotokuu oluliseks osaks on ka publikuprogramm, mis toob välja seoseid erinevate näituste vahel, avab ja laiendab näitustel käsitletavaid teemasid. Publikuprogrammis on esindatud Eesti ja väliskülaliste loengud, giidiekskursioonid, töötoad, filmiõhtud ning haridusprogramm lastele ja noortele.

   

  Viimane Tallinna Fotokuu leidis aset 2021. aastal 1. septembrist 17. oktoobrini.

  Järjekorras seitsmes biennaal seisab ees juba 2023. aasta sügisel.

   

  Varasemad toimumiskorrad:

  Tallinna Fotokuu 2021

  Tallinna Fotokuu 2019

  Tallinna Fotokuu 2017

  Tallinna Fotokuu 2015

  Tallinna Fotokuu 2013

  Tallinna Fotokuu 2011

 • Kunstimess Foto Tallinn
  Kunstimess Foto Tallinn 2019, Kai kunstikeskus. Foto: Aurelia Minev

  Foto Tallinn, varasema nimega Eesti Fotokunstimess on esimene ja ainus kunstimess Eestis. Mess on toimunud igal sügisel aastast 2010, igal paaritul aastal Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaali programmi osana.

   

  Kunstimess Foto Tallinn pakub võimalust saada ülevaade kõige värskemast kaasaegsest fotokunstist tavapärasest näituseformaadist erinevas keskkonnas. Lisaks toimuvad messil kohtumised kunstnikega, paneeldiskussioonid, loengud-seminarid, raamatuesitlused ning viiakse läbi messituure ja kureeritud ringkäike. Samuti saab kunstimessil lähemalt tutvuda(foto-)kunsti ostmise ja kogumise võimalustega.

   

  Foto Tallinn toimub Fotokunstnike Ühenduse (Foku) eestvedamisel.

   

  Varasemad toimumiskorrad:

  Kunstimess Foto Tallinn 2021

  Kunstimess Foto Tallinn 2019

  Eesti Fotokunstimess 2017

  Eesti Fotokunstimess 2016

  Eesti Fotokunstimess 2015

  Eesti Fotokunstimess 2014

  Eesti Fotokunstimess 2013

  Eesti Fotokunstimess 2012

 • 16 mm filmiprogramm “Sleep Through the Present”
  João Maria Gusmão & Pedro Paiva, "Sleeping on a bullet train", 2014–2015. 16 mm film, värviline, optiline heli. 8 min.

  16 mm kunstnikufilmide programmi “Sleep Through the Present” kureeris kunstnik Paul Kuimet. Filmiprogrammi esitleti Filmilindifestivalil “Karneval” 17.08.2019 Järva-Jaani Vanatehnika Varjupaigas.

   

  Kunstnikufilmide programm astus dialoogi nii Järva-Jaanit ümbritseva loodusega, vanatehnika varjupaigaga kui ka Katedraaliks nimetatud veoautoga, milles filme projitseeriti. Filmide autorid on tööde loomisel kasutanud erinevaid kinematograafilisi võtteid – aegluupi, timelapse-fotograafiat või kasutanud kaamerat kui eksperimentaalset kirjutusvahendit.

   

  Filmid

  “Sleeping on a bullet train” / R: João Maria Gusmão ja Pedro Paiva / 2015
  Värviline, helita; 8 min

   

  “Aspect” / R: Emily Richardson / 2004
  Värviline, optiline heli; 9 min

   

  “The house belongs to those who inhabit it.” / R: Runa Islam / 2008
  Värviline, digitaalne mitte sünkroniseeritud heli; 7 min

   

  Filmilindifestivali korraldab Kino Sõprus.

  paulkuimet.ee

 • Poppositions kunstimess 2017
  Paul Kuimet, "Exposure", film still, 2016

  20.–23.04.2017   Kuimeti projekt suunab vaataja tähelepanu maailmale, kus olime harjunud jälgima loodusjõude, mille abil saime ennustada, lausa spekuleerida selle üle, mis meid järgmiseks ees ootab. Kunstnik näitab meile kaasaegset olukorda, mida kirjeldavad pidev välja valgustamine ning sisse suumimine, seda veelgi intensiivsemalt nendes keerulistes oludes, millega järjepidevalt kohanema peame.   Kuimet traageldab esteetiliste vahendite abil kokku kahes teoses näidatava – modernistliku arhitektuuri (Rahandusministeeriumi endise hoone) lammutamise ning eelmodernse (ja eel-kapitalistliku) objekti – sidudes näituse aja ja ajastute kihistused üheks installatiivseks tervikuks.   Kuimeti osalus Poppositions’i messil on võimalik tänu koostööle Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumiga ning Lugemiku kirjastusega. Poppositions on Euroopa alternatiivsetest kunstimessidest üks eesrindlikumaid, tutvustades väikeseid, mitte ainult müügile keskenduvaid galeriisid ja olles seega platvormiks värsketele kunstnikupositsioonidele. Poppositions toimub Brüsselis samal ajal nii ühe Euroopa olulisima kunstimessi Art Brussels’iga kui ka mitmete teiste suurte messidega tagades ka alternatiivsele väikemessile suured külastajanumbrid. Foku projekt valiti Poppositionsile osalema avaliku konkursi käigus, rahvusvahelise žürii valiku tulemusena.   Käesoleva aasta Poppositions, pealkirjaga “Don’t Agonize, Organize!”, püüab kunstilise juhi Niekolaas Johannes Lekkerkerki käe all omalt poolt kõnetada keerulisi poliitilisi olusid, mida tänapäeval kogeme mastaapsel skaalal.   www.paulkuimet.ee www.poppositions.com

 • ArtVilnius kunstimess 2017
  Anna-Stina Treumund, MacGyver’i kolmnurk, 2015. Kunstniku loal

  8.–11.06.2017   Eesti Fotokunstnike Ühendus Foku osaleb Tanja Muravskaja ja varalahkunud Anna-Stina Treumundi teostega Leedu pealinnas toimuval kunstimessil ArtVilnius. ArtVilniusel esitletav projekt lähtub kuulekuse, distsipliini ning viisakuse mõistetest, vaadeldes seaduskuulekuse ning peenekombelise käitumise tähtsust loomupärase ning loodusliku ees. Oma töödes adresseerib Tanja Muravskaja identiteedi ja rahvusluse temaatikat. Fotoseerias “Eesti rass” keskendub ta ühele rahvusluse kui ideoloogia alustalale – rassile. Anna-Stina Treumund uurib piiranguid, mis on seatud naise sotsiaalsele, psühholoogilisele ja seksuaalsele elule. Treumund kasutab mitmete tähendustega laetud motiive ja materjale, mis peegeldavad BDSM kultuuri läbi kväär-teooria filtri.   ArtVilnius on ainus kunstimess Leedus ning suurim omataoline Ida-Euroopas. ArtVilnius alustas 2009. aastal, kui oli ka toonase kultuuripealinna programmi üks suuremaid sündmusi. ArtVilnius toimub igal aastal 12 000 m² suuruses LITEXPO messikeskuses ning seda külastab 20 000 huvilist.   www.tanjamuravskaja.com www.annastinatreumund.com www.artvilnius.com

 • Kaasaegse Foto Kiirkursus 2018
  Kiirkursus 2017, stuudiovisiit ja Silent Disco töötuba Laura Kuuse ateljees ARSi majas.

  17. aprill – 17. mai 2018 T ja N kell 17:30–20:30   Kaasaegse foto kiirkursus on ettevalmistuskursus õpinguteks Eesti Kunstiakadeemia fotograafia erialal. Kursuse eesmärgiks on suunata osalejaid mõtlema fotograafiast kui kunstivormist laiemalt ja kriitiliselt.   Kursuse jooksul arendab iga osaleja välja tervikliku fotoseeria, mis lähtub tema kui kunstniku taotlustest. Lisaks loomingulise fotoseeria väljaarendamisele loetakse teemakohaseid teoreetilisi tekste, et mõtestada fotomeediumit tänapäeva visuaalkultuuri kontekstis; tutvustatakse kaasaegseid fotokunstipraktikaid, külastatakse kunstnike stuudioid ja näituseid ning korraldatakse kunstnikevestlusi. Kursuse läbinud osaleja omab ettekujutust sisseastumiskatsete ülesannetest, fotoosakonna õppemeetoditest ja kaasaegse kunsti praktikast Eestis. Kiirkursus sai alguse õpingute käigus väljaarendatud sotsiaalsest kunstiprojektist ning toimub alates 2015. aastast. Seda viivad läbi fotoosakonna vilistlased ja EKA õppejõud Mari Armei ja Fidelia Randmäe. Alates 2018. aastast on Kaasaegse foto kiirkursus EKA fotoosakonna ja FOKU koostööprojekt.   Lisainfo: fotokursus@artun.ee


Kontakt